SiTIME SIT8209AC-G-33E
SIT8209AC-G-33E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8209AC-G-33E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8209AC-G-33E.pdf
Availability of SIT8209AC-G-33E
QUANTITY
SIT8209AC-G-33E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8209AC-G-33E
Internal Part NumberEIS-SIT8209AC-G-33E
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)31mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8209AC-G-33E
Related LinksSIT8209, SIT8209AC-G-33E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8209AC-G-33E Details Description
Related parts for SIT8209AC-G-33E
RES SMD 19.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SMART DONGLE ENTRY LVL W/PCB MOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 3000K SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf