SiTIME SIT8918AE-33-33E-30.000000X
SIT8918AE-33-33E-30.000000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT8918AE-33-33E-30.000000X
Brief Description
OSC MEMS 30.000MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8918AE-33-33E-30.000000X.pdf
Availability of SIT8918AE-33-33E-30.000000X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIT8918AE-33-33E-30.000000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8918AE-33-33E-30.000000X
Internal Part NumberEIS-SIT8918AE-33-33E-30.000000X
FamilyOscillators
SeriesSiT8918
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency30MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.1mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8918AE-33-33E-30.000000X
Related LinksSIT8918AE-33-, SIT8918AE-33-33E-30.000000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8918AE-33-33E-30.000000X Details Description
Related parts for SIT8918AE-33-33E-30.000000X
IC REG BUCK ADJ 0.55A 16SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR60S/AE60M/CSR60S datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN CIRC RCPT DIN 5POS R/A SHLD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
TRIM KIT FOR L-SHAPED MAT SYS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf