SiTIME SIT9001AC-3-18E4
SIT9001AC-3-18E4 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-3-18E4
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9001AC-3-18E4.pdf
Availability of SIT9001AC-3-18E4
QUANTITY
SIT9001AC-3-18E4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-3-18E4
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-3-18E4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-2.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-3-18E4
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-3-18E4 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-3-18E4 Details Description
Related parts for SIT9001AC-3-18E4
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-363 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 900MHZ 16QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 190 MOHM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf