SiTIME SIT9001AC-3-18S3
SIT9001AC-3-18S3 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-3-18S3
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9001AC-3-18S3.pdf
Availability of SIT9001AC-3-18S3
QUANTITY
SIT9001AC-3-18S3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-3-18S3
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-3-18S3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.25%, Center Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-3-18S3
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-3-18S3 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-3-18S3 Details Description
Related parts for SIT9001AC-3-18S3
VOLT DETECT IC CMOS 4.6V TO-92 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 42POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 6A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MONOSTABLE MULTIVIBRATOR 6DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 275MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 440VAC datasheet.pdf