SiTIME SIT9001AC-8-18D6
SIT9001AC-8-18D6 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-8-18D6
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9001AC-8-18D6.pdf
Availability of SIT9001AC-8-18D6
QUANTITY
SIT9001AC-8-18D6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-8-18D6
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-8-18D6
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-0.50%, Down Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-8-18D6
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-8-18D6 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-8-18D6 Details Description
Related parts for SIT9001AC-8-18D6
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
POT 1.8K OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf