SiTIME SIT9001AC-8-25E5
SIT9001AC-8-25E5 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-8-25E5
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT9001AC-8-25E5.pdf
Availability of SIT9001AC-8-25E5
QUANTITY
SIT9001AC-8-25E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-8-25E5
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-8-25E5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-8-25E5
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-8-25E5 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-8-25E5 Details Description
Related parts for SIT9001AC-8-25E5
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 337MA 154 MOHM datasheet.pdf
AM60585-280 SOLENOID VALVE datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED ASSY RA 1.8MM 4X1 HER DIFF datasheet.pdf