SiTIME SIT9001AC-8-25E5
SIT9001AC-8-25E5 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-8-25E5
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT9001AC-8-25E5.pdf
Availability of SIT9001AC-8-25E5
QUANTITY
SIT9001AC-8-25E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-8-25E5
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-8-25E5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)