SiTIME SIT9001AC-8-25S5
SIT9001AC-8-25S5 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-8-25S5
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT9001AC-8-25S5.pdf
Availability of SIT9001AC-8-25S5
QUANTITY
SIT9001AC-8-25S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-8-25S5
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-8-25S5
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-8-25S5
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-8-25S5 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-8-25S5 Details Description
Related parts for SIT9001AC-8-25S5
RES SMD 2.05KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.85V HIGH TO92 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LOGIC TRANSLATOR datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 933MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TPLI 225 A1 8" X 8" datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf