SiTIME SIT9001AC-8-33S1
SIT9001AC-8-33S1 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-8-33S1
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT9001AC-8-33S1.pdf
Availability of SIT9001AC-8-33S1
QUANTITY
SIT9001AC-8-33S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-8-33S1
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-8-33S1
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±1.00%, Center Spread
Current - Supply (Max)34mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-8-33S1
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-8-33S1 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-8-33S1 Details Description
Related parts for SIT9001AC-8-33S1
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
COPPER LUG 1/4" HOLE 10 AWG datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 250V 16A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A DUAL HS TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 3POS UNSLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf