SiTIME SIT9001AI-8-18D1
SIT9001AI-8-18D1 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AI-8-18D1
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9001AI-8-18D1.pdf
Availability of SIT9001AI-8-18D1
QUANTITY
SIT9001AI-8-18D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AI-8-18D1
Internal Part NumberEIS-SIT9001AI-8-18D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth±1.00%, Center Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AI-8-18D1
Related LinksSIT9001A, SIT9001AI-8-18D1 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AI-8-18D1 Details Description
Related parts for SIT9001AI-8-18D1
IDC CABLE-APR60A/ AE60G / APR60A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
MODULE 4 STUD ASSEMBLY M6 THREAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2MM HM ASY,T-D,HDR,8R,128P datasheet.pdf