SiTIME SIT9002AC-38H33EK
SIT9002AC-38H33EK picture photo
Mfg. Part Number
SIT9002AC-38H33EK
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG
Datasheet Download
SIT9002AC-38H33EK.pdf
Availability of SIT9002AC-38H33EK
QUANTITY
SIT9002AC-38H33EK Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9002AC-38H33EK
Internal Part NumberEIS-SIT9002AC-38H33EK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9002
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCML
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±2.00%, Center Spread
Current - Supply (Max)51mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9002AC-38H33EK
Related LinksSIT9002A, SIT9002AC-38H33EK Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9002AC-38H33EK Details Description
Related parts for SIT9002AC-38H33EK
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BOX CHASSIS ALUM 4"L X 2.25"W datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf