SiTIME SIT9003AC-1-18DQ
SIT9003AC-1-18DQ picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-1-18DQ
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9003AC-1-18DQ.pdf
Availability of SIT9003AC-1-18DQ
QUANTITY
SIT9003AC-1-18DQ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-1-18DQ
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-1-18DQ
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)3.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-1-18DQ
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-1-18DQ Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-1-18DQ Details Description
Related parts for SIT9003AC-1-18DQ
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR STEEL 5 AMP datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf