SiTIME SIT9003AC-1-18SQ
SIT9003AC-1-18SQ picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-1-18SQ
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9003AC-1-18SQ.pdf
Availability of SIT9003AC-1-18SQ
QUANTITY
SIT9003AC-1-18SQ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-1-18SQ
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-1-18SQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)3.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-1-18SQ
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-1-18SQ Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-1-18SQ Details Description
Related parts for SIT9003AC-1-18SQ
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH SOT23W datasheet.pdf
THERMISTOR 4.7K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 140MA 1.11 OHM datasheet.pdf