| Internal Part Number | EIS-SIT9003AC-13-18DD-5.0000Y | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | SiT9003 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | MEMS (Silicon) | |
| Frequency | 5MHz | |
| Function | Standby (Power Down) | |
| Output | LVCMOS, LVTTL | |
| Voltage - Supply | 1.8V | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Current - Supply (Max) | 3.5mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |