SiTIME SIT9003AC-8-18EQ
SIT9003AC-8-18EQ picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-8-18EQ
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9003AC-8-18EQ.pdf
Availability of SIT9003AC-8-18EQ
QUANTITY
SIT9003AC-8-18EQ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-8-18EQ
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-8-18EQ
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)3.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-8-18EQ
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-8-18EQ Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-8-18EQ Details Description
Related parts for SIT9003AC-8-18EQ
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 41X45X15MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 8MM datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 430MA 2 OHM SMD datasheet.pdf