SiTIME SIT9003AC-8-25SD
SIT9003AC-8-25SD picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-8-25SD
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT9003AC-8-25SD.pdf
Availability of SIT9003AC-8-25SD
QUANTITY
SIT9003AC-8-25SD Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-8-25SD
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-8-25SD
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.50%, Center Spread
Current - Supply (Max)4.1mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.2µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-8-25SD
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-8-25SD Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-8-25SD Details Description
Related parts for SIT9003AC-8-25SD
CAP FILM 1800PF 5% 400VDC 1913 datasheet.pdf