SiTIME SIT9003AC-8-28DB
SIT9003AC-8-28DB picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-8-28DB
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT9003AC-8-28DB.pdf
Availability of SIT9003AC-8-28DB
QUANTITY
SIT9003AC-8-28DB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-8-28DB
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-8-28DB
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.25%, Center Spread
Current - Supply (Max)4.1mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.2µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-8-28DB
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-8-28DB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-8-28DB Details Description
Related parts for SIT9003AC-8-28DB
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CABLE 12COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED NO LED datasheet.pdf
IDC F/M 17POS RIBBON CBL ASSY datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf