SiTIME SIT9120AC-2D2-33E156.250000X
SIT9120AC-2D2-33E156.250000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT9120AC-2D2-33E156.250000X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
SIT9120AC-2D2-33E156.250000X.pdf
Availability of SIT9120AC-2D2-33E156.250000X
QUANTITY
SIT9120AC-2D2-33E156.250000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9120AC-2D2-33E156.250000X
Internal Part NumberEIS-SIT9120AC-2D2-33E156.250000X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT9120
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)35mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9120AC-2D2-33E156.250000X
Related LinksSIT9120AC-2D2-, SIT9120AC-2D2-33E156.250000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9120AC-2D2-33E156.250000X Details Description
Related parts for SIT9120AC-2D2-33E156.250000X
IC CLOCK DISTRIB LV 1:18 32-LQFP datasheet.pdf
PANEL FRONT 29.7X19X0.5" BE/GY datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS W/POST SMD datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf