SiTIME SIT9201AC-S3-18E-50.000000G
SIT9201AC-S3-18E-50.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT9201AC-S3-18E-50.000000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT9201AC-S3-18E-50.000000G.pdf
Availability of SIT9201AC-S3-18E-50.000000G
QUANTITY
SIT9201AC-S3-18E-50.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9201AC-S3-18E-50.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT9201AC-S3-18E-50.000000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT9201
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.114" L x 0.110" W (2.90mm x 2.80mm)
Height0.057" (1.45mm)
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Supply (Disable) (Max)4.1mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9201AC-S3-18E-50.000000G
Related LinksSIT9201AC-S3-, SIT9201AC-S3-18E-50.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9201AC-S3-18E-50.000000G Details Description
Related parts for SIT9201AC-S3-18E-50.000000G
RES SMD 107 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DECODER/DRVR BCD-DEC 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
KIT DEV FOR C8051T630 FAMILY datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA3118D2 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf