Amphenol Pcd SJS850520
SJS850520 picture photo
Mfg. Part Number
SJS850520
Brief Description
CONN HSG RCPT 5POS FLANGE PIN
Datasheet Download
SJS850520.pdf
Availability of SJS850520
QUANTITY
SJS850520 Order Process
Ship out your order
Specifications of SJS850520
Internal Part NumberEIS-SJS850520
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesLuminus
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation-
Shell Material, FinishPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
FeaturesDust Cap
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJS850520
Related LinksSJS8, SJS850520 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
SJS850520 Details Description
Related parts for SJS850520
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 4 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE LOCKING DPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 85OHM GR SN datasheet.pdf