Littelfuse SK012DTP
SK012DTP picture photo
Mfg. Part Number
SK012DTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 1000V 12A TO-252
Datasheet Download
SK012DTP.pdf
Availability of SK012DTP
QUANTITY
SK012DTP Order Process
Ship out your order
Specifications of SK012DTP
Internal Part NumberEIS-SK012DTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State1000V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.6A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)20µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK012DTP
Related LinksSK01, SK012DTP Datasheet, Littelfuse Distributor
SK012DTP Details Description
Related parts for SK012DTP
CONVERTER DC/DC 12V REG OUT 1W datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 27.3VC SMC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (4 + 1 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SEAL GANG WIRE 16POS MINI UMNL datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 363MA 920 MOHM datasheet.pdf