AVX Corporation SK055C475MAR
SK055C475MAR picture photo
Mfg. Part Number
SK055C475MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SK055C475MAR.pdf
Availability of SK055C475MAR
QUANTITY
SK055C475MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SK055C475MAR
Internal Part NumberEIS-SK055C475MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK055C475MAR
Related LinksSK055C, SK055C475MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SK055C475MAR Details Description
Related parts for SK055C475MAR
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BLADE TORX T30 5.12" datasheet.pdf
CONN LOW PRO 28POS .156 SOLDER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-28 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 15A 4.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf