AVX Corporation SK057C564KAR
SK057C564KAR picture photo
Mfg. Part Number
SK057C564KAR
Brief Description
CAP CER 0.56UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SK057C564KAR.pdf
Availability of SK057C564KAR
QUANTITY
SK057C564KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SK057C564KAR
Internal Part NumberEIS-SK057C564KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK057C564KAR
Related LinksSK057C, SK057C564KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SK057C564KAR Details Description
Related parts for SK057C564KAR
CAP CER 4700PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE datasheet.pdf
CONN CAP (COVER) FOR BNC JACKS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 30 POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
10POS, MIXED,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf
Ultralow Noise, 150 mA CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf