Cornell Dubilier Electronics SK100M100ST
SK100M100ST picture photo
Mfg. Part Number
SK100M100ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SK100M100ST.pdf
Availability of SK100M100ST
QUANTITY
SK100M100ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK100M100ST
Internal Part NumberEIS-SK100M100ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.62 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK100M100ST
Related LinksSK100, SK100M100ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK100M100ST Details Description
Related parts for SK100M100ST
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
SMB BLKHD JACK datasheet.pdf
CONN 8POS 0.8MM SMT datasheet.pdf