Cornell Dubilier Electronics SK100M100ST
SK100M100ST picture photo
Mfg. Part Number
SK100M100ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SK100M100ST.pdf
Availability of SK100M100ST
QUANTITY
SK100M100ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK100M100ST
Internal Part NumberEIS-SK100M100ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.62 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK100M100ST
Related LinksSK100, SK100M100ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK100M100ST Details Description
Related parts for SK100M100ST
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf