NKK Switches SK12ADW01-007/UL
SK12ADW01-007/UL picture photo
Mfg. Part Number
SK12ADW01-007/UL
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT SLV SLD UL
Datasheet Download
SK12ADW01-007/UL.pdf
Availability of SK12ADW01-007/UL
QUANTITY
SK12ADW01-007/UL Order Process
Ship out your order
Specifications of SK12ADW01-007/UL
Internal Part NumberEIS-SK12ADW01-007/UL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelSK12ADW01
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesSK
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable PositionsAll
Angle of Throw90°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange29.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK12ADW01-007/UL
Related LinksSK12ADW0, SK12ADW01-007/UL Datasheet, NKK Switches Distributor
SK12ADW01-007/UL Details Description
Related parts for SK12ADW01-007/UL
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TAG 2.75"X1.38" BLACK/YELLOW datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
7MM YELLOW PMI 12V W LEADS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC XO 33.33MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf