NKK Switches SK12ADW01
SK12ADW01 picture photo
Mfg. Part Number
SK12ADW01
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT MED SEC 12MM
Datasheet Download
SK12ADW01.pdf
Availability of SK12ADW01
QUANTITY
SK12ADW01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SK12ADW01
Internal Part NumberEIS-SK12ADW01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
3D ModelSK12ADW01
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesSK
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable PositionsAll
Angle of Throw90°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange29.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK12ADW01
Related LinksSK12, SK12ADW01 Datasheet, NKK Switches Distributor
SK12ADW01 Details Description
Related parts for SK12ADW01
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/HDP24H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ANT WHIP WB 132-174MHZ BLACK B datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28TSSOP datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.75X2.25" datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf