NKK Switches SK13EDW01-007
SK13EDW01-007 picture photo
Mfg. Part Number
SK13EDW01-007
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT MED SEC 12MM
Datasheet Download
SK13EDW01-007.pdf
Availability of SK13EDW01-007
QUANTITY
SK13EDW01-007 Order Process
Ship out your order
Specifications of SK13EDW01-007
Internal Part NumberEIS-SK13EDW01-007
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
3D ModelSK13EDW01
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesSK
CircuitSPDT
Number of Positions3
Switch FunctionOn-Off-On
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable Positions2 only
Angle of Throw45°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange29.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK13EDW01-007
Related LinksSK13ED, SK13EDW01-007 Datasheet, NKK Switches Distributor
SK13EDW01-007 Details Description
Related parts for SK13EDW01-007
DIODE SCHOTTKY 90V 1.1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GN/BLANK TINT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 200MA SOD80 datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.4A 10MLPD datasheet.pdf