NKK Switches SK15BG13
SK15BG13 picture photo
Mfg. Part Number
SK15BG13
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT STR PC 28V
Datasheet Download
SK15BG13.pdf
Availability of SK15BG13
QUANTITY
SK15BG13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SK15BG13
Internal Part NumberEIS-SK15BG13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationSK Series, Cert of Compliance
3D ModelSK15BG13
PCN Design/SpecificationSK Series Boot Color 08/Aug/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesSK
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Key
Key Removable Positions1 only
Angle of Throw90°
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Flange-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK15BG13
Related LinksSK15, SK15BG13 Datasheet, NKK Switches Distributor
SK15BG13 Details Description
Related parts for SK15BG13
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MPL34K datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 500V 15A PCB datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
35 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
VARISTOR 90V 3KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 3POS W/B 2.0MM BLK datasheet.pdf