Cornell Dubilier Electronics SK220M200ST
SK220M200ST picture photo
Mfg. Part Number
SK220M200ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
SK220M200ST.pdf
Availability of SK220M200ST
QUANTITY
SK220M200ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK220M200ST
Internal Part NumberEIS-SK220M200ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.05 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK220M200ST
Related LinksSK220, SK220M200ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK220M200ST Details Description
Related parts for SK220M200ST
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 10KOHM 25C datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf