Cornell Dubilier Electronics SK2R2M250ST
SK2R2M250ST picture photo
Mfg. Part Number
SK2R2M250ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
SK2R2M250ST.pdf
Availability of SK2R2M250ST
QUANTITY
SK2R2M250ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK2R2M250ST
Internal Part NumberEIS-SK2R2M250ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)90.47 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK2R2M250ST
Related LinksSK2R2, SK2R2M250ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK2R2M250ST Details Description
Related parts for SK2R2M250ST
BOX ABS BLACK 2.58"L X 2.02"W datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH DIP TOP SLIDE 8POS 24V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 128M 250MHZ 66TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf