Cornell Dubilier Electronics SK330M025ST
SK330M025ST picture photo
Mfg. Part Number
SK330M025ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
SK330M025ST.pdf
Availability of SK330M025ST
QUANTITY
SK330M025ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK330M025ST
Internal Part NumberEIS-SK330M025ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.63 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK330M025ST
Related LinksSK330, SK330M025ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK330M025ST Details Description
Related parts for SK330M025ST
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 2A ANG LEFT 125V datasheet.pdf
BALANCER 20.5-27.3KG 1.5METER datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4125K 4SMD datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf