Cornell Dubilier Electronics SK331M035ST
SK331M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SK331M035ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SK331M035ST.pdf
Availability of SK331M035ST
QUANTITY
SK331M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK331M035ST
Internal Part NumberEIS-SK331M035ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)480 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK331M035ST
Related LinksSK331, SK331M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK331M035ST Details Description
Related parts for SK331M035ST
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 35A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf