Cornell Dubilier Electronics SK331M050ST
SK331M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SK331M050ST
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SK331M050ST.pdf
Availability of SK331M050ST
QUANTITY
SK331M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK331M050ST
Internal Part NumberEIS-SK331M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK331M050ST
Related LinksSK331, SK331M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK331M050ST Details Description
Related parts for SK331M050ST
HDI RECP ASSY 4 ROW 120 POS datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 10MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 72POS 2MM VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR 1 DB DC 18GHZ datasheet.pdf