Cornell Dubilier Electronics SK331M160ST
SK331M160ST picture photo
Mfg. Part Number
SK331M160ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
SK331M160ST.pdf
Availability of SK331M160ST
QUANTITY
SK331M160ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK331M160ST
Internal Part NumberEIS-SK331M160ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK331M160ST
Related LinksSK331, SK331M160ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK331M160ST Details Description
Related parts for SK331M160ST
IC GATE OR/AND 4WIDE 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
TOOL CABLE STRIP-FULL CRIMP BNC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HIGH TEMP INSULATED FLEX HEATER datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf