Cornell Dubilier Electronics SK332M050ST
SK332M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SK332M050ST
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SK332M050ST.pdf
Availability of SK332M050ST
QUANTITY
SK332M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK332M050ST
Internal Part NumberEIS-SK332M050ST
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.32A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK332M050ST
Related LinksSK332, SK332M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK332M050ST Details Description
Related parts for SK332M050ST
BATTERY VRLA 6V 12.0AH datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
12.7MM X 30.99MM 1=25/PK datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B037MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf