Cornell Dubilier Electronics SK470M025ST
SK470M025ST picture photo
Mfg. Part Number
SK470M025ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
SK470M025ST.pdf
Availability of SK470M025ST
QUANTITY
SK470M025ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK470M025ST
Internal Part NumberEIS-SK470M025ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.95 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK470M025ST
Related LinksSK470, SK470M025ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK470M025ST Details Description
Related parts for SK470M025ST
IC SUPERVISOR MPU 4.63V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO BNC JACK datasheet.pdf
SGE-245-2-0600L 00900C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 37POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf