Cornell Dubilier Electronics SK471M016ST
SK471M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SK471M016ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SK471M016ST.pdf
Availability of SK471M016ST
QUANTITY
SK471M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK471M016ST
Internal Part NumberEIS-SK471M016ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK471M016ST
Related LinksSK471, SK471M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK471M016ST Details Description
Related parts for SK471M016ST
14 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 25A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 20V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.74 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 100MA 13 OHM TH datasheet.pdf
.110S FASTON REC datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf