Cornell Dubilier Electronics SK472M6R3ST
SK472M6R3ST picture photo
Mfg. Part Number
SK472M6R3ST
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SK472M6R3ST.pdf
Availability of SK472M6R3ST
QUANTITY
SK472M6R3ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK472M6R3ST
Internal Part NumberEIS-SK472M6R3ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK472M6R3ST
Related LinksSK472, SK472M6R3ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK472M6R3ST Details Description
Related parts for SK472M6R3ST
IC ADC 14BIT 4CHAN 5V 44-MQFP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 60POS R/A AU datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-28AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Plug Serial I/O 6 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LOW PEAK DUAL ELEMENT datasheet.pdf
3300UF 200V 50X105MM 105C 5000H datasheet.pdf