Cornell Dubilier Electronics SK4R7M400ST
SK4R7M400ST picture photo
Mfg. Part Number
SK4R7M400ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
SK4R7M400ST.pdf
Availability of SK4R7M400ST
QUANTITY
SK4R7M400ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK4R7M400ST
Internal Part NumberEIS-SK4R7M400ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)56.47 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK4R7M400ST
Related LinksSK4R7, SK4R7M400ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK4R7M400ST Details Description
Related parts for SK4R7M400ST
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR BQ2419 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING BRONZE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220AC datasheet.pdf