Infineon Technologies SKW15N60
SKW15N60 picture photo
Mfg. Part Number
SKW15N60
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 31A 139W TO247-3
Datasheet Download
SKW15N60.pdf
Availability of SKW15N60
QUANTITY
SKW15N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of SKW15N60
Internal Part NumberEIS-SKW15N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/Sep/2013
Retraction Update 14/Oct/2014
Multiple Devices 04/Feb/2015
Revision of Retracted Parts 06/Feb/2015
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)31A
Current - Collector Pulsed (Icm)62A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 15A
Power - Max139W
Switching Energy570µJ
Input TypeStandard
Gate Charge76nC
Td (on/off) @ 25°C32ns/234ns
Test Condition400V, 15A, 21 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)279ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SKW15N60
Related LinksSKW1, SKW15N60 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SKW15N60 Details Description
Related parts for SKW15N60
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC 5V SCSI TERMINATOR 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 18DIP 0.080" datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Bottom Entry datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf