Littelfuse SL1002A075SM
SL1002A075SM picture photo
Mfg. Part Number
SL1002A075SM
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 75V 5KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
SL1002A075SM.pdf
Availability of SL1002A075SM
QUANTITY
SL1002A075SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1002A075SM
Internal Part NumberEIS-SL1002A075SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1002A
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)75V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD Cylinder Square End
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1002A075SM
Related LinksSL1002, SL1002A075SM Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1002A075SM Details Description
Related parts for SL1002A075SM
CONN HEADER MICROSHUNT 2POS TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A MICRO8 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 500CPR TH 8MM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED HI GRN 220V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf