Littelfuse SL1003A090C
SL1003A090C picture photo
Mfg. Part Number
SL1003A090C
Brief Description
GDT 90V 10KA
Datasheet Download
SL1003A090C.pdf
Availability of SL1003A090C
QUANTITY
SL1003A090C Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1003A090C
Internal Part NumberEIS-SL1003A090C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1003A
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead, 3 Terminal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1003A090C
Related LinksSL100, SL1003A090C Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1003A090C Details Description
Related parts for SL1003A090C
IC AMPLIFIER POWER SOT-115J datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 46A TO-247AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
USB 1.1 OVER CAT5 EXTENDER KIT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf