Littelfuse SL1011A250C
SL1011A250C picture photo
Mfg. Part Number
SL1011A250C
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 250V 5KA
Datasheet Download
SL1011A250C.pdf
Availability of SL1011A250C
QUANTITY
SL1011A250C Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1011A250C
Internal Part NumberEIS-SL1011A250C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1011A
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)250V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1011A250C
Related LinksSL101, SL1011A250C Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1011A250C Details Description
Related parts for SL1011A250C
LED PNL MT 1" 24V WT FLAT GRN datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V 50MA SOT323 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 8VC 8SLP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 19-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 79POS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD LP 24SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP3155 BUCK SYNC datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf