Littelfuse SL1011B145C
SL1011B145C picture photo
Mfg. Part Number
SL1011B145C
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 145V 10KA
Datasheet Download
SL1011B145C.pdf
Availability of SL1011B145C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1011B145C Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1011B145C
Internal Part NumberEIS-SL1011B145C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1011B
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)145V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1011B145C
Related LinksSL101, SL1011B145C Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1011B145C Details Description
Related parts for SL1011B145C
MOSFET N-CH 600V 22A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT AU datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 80V 80A CHASS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 214.6SPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X18 POS BK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
CROWN SKT #8 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf