Littelfuse SL1021A400RG
SL1021A400RG picture photo
Mfg. Part Number
SL1021A400RG
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 400V 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1021A400RG.pdf
Availability of SL1021A400RG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1021A400RG Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021A400RG
Internal Part NumberEIS-SL1021A400RG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)400V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021A400RG
Related LinksSL1021, SL1021A400RG Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021A400RG Details Description
Related parts for SL1021A400RG
FIXED IND 220UH 35MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 4BIT N-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf