Littelfuse SL1021B230X
SL1021B230X picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B230X
Brief Description
GDT 230V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SL1021B230X.pdf
Availability of SL1021B230X
QUANTITY
SL1021B230X Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B230X
Internal Part NumberEIS-SL1021B230X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)230V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (T-Shape)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B230X
Related LinksSL102, SL1021B230X Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B230X Details Description
Related parts for SL1021B230X
IC OCT TRNSP D-TYP LTCH 20-BGA datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER V-OUT 5V 14-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER F032FS-4 5C1-1 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
FUSE LK CPS K 030A NRB 23" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf