Littelfuse SL1021B500C
SL1021B500C picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B500C
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 500V 20KA
Datasheet Download
SL1021B500C.pdf
Availability of SL1021B500C
QUANTITY
SL1021B500C Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B500C
Internal Part NumberEIS-SL1021B500C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead, 3 Terminal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B500C
Related LinksSL102, SL1021B500C Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B500C Details Description
Related parts for SL1021B500C
INTERFACE MOD PLUG 37POS D-SUB datasheet.pdf
CABLE 50 OHM BNC(M) RG58C/U 144" datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 20W datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf