Littelfuse SL1021B500RG
SL1021B500RG picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B500RG
Brief Description
GDT 500V 20KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1021B500RG.pdf
Availability of SL1021B500RG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1021B500RG Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B500RG
Internal Part NumberEIS-SL1021B500RG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B500RG
Related LinksSL1021, SL1021B500RG Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B500RG Details Description
Related parts for SL1021B500RG
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 25A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TOOL HAND DYNAMIC D4-M 14-16AWG datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 200W ISOPLUS247 datasheet.pdf
SENSOR PRESS 5PSI GAUGE 3.3V SIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf