Littelfuse SL1021B600RS
SL1021B600RS picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B600RS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 600V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SL1021B600RS.pdf
Availability of SL1021B600RS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1021B600RS Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B600RS
Internal Part NumberEIS-SL1021B600RS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)600V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B600RS
Related LinksSL1021, SL1021B600RS Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B600RS Details Description
Related parts for SL1021B600RS
FLUID LEVEL LOW datasheet.pdf
MARKER CARDS T 1=25SHEETS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 9V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
OSC XO 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CARD MARKER N datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf